Národ čiernych vrán? Rozhodne nie.

Autor: Júlia Poláková | 19.11.2014 o 17:00 | (upravené 20.11.2014 o 9:14) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  475x

Jednou z vecí, ktoré nám bývalý režim ako národu vzal, je odvaha. Máloktorý Slovák si dnes uvedomuje, že odvaha nemusí znamenať iba stratu. Je svetlom na ceste k lepšej a čestnejšej spoločnosti. Biele vrany o tom vedia svoje.

Demokracia. Vybojovali sme si ju, hoci to na začiatku bolelo - fyzicky aj psychicky. Niektorých to dokonca bolí dodnes, no v trocha inom zmysle. Napríklad tých, čo pociťujú istú nostalgiu za "časmi minulými", keď sme sa vraj "všetci mali lepšie".

Myslia si to aj napriek skutočnosti, že ľudia končili vo väzení a ich osudy sa v mnohých prípadoch rúcali ako domčeky z karát. To všetko sa odporcom režimu dialo preto, že robili to, čo je nám, ľuďom dneška, už úplne prirodzené - slobodne vyjadrovali svoj názor

Keď v srdci Bratislavy štrngali kľúče

Z vlastnej skúsenosti rozhodne neviem a ani nemôžem posúdiť, či bolo "vtedy lepšie". Som porevolučné dieťa. V čase, keď steny budov v centre Bratislavy jemne vibrovali ako odpoveď na hromadné štrnganie kľúčov, ja som iba trpezlivo čakala v matkinom bruchu, aby som sa mohla pohodlne narodiť do novej "doby".

Nie som preto človekom, ktorý má právo hodnotiť tieto spoločensko-politické zmeny? Nemyslím si. Vyrastala som a od detstva žijem v oficiálne demokratickom štáte. Neberie mi ľudskosť, dáva priestor väčšine mojich snov, dokonca si často môžem vybrať z viacerých možností a ciest, akými sa vydať. Nie len z jednej, a už vôbec nie pod hrozbou zbrane.

Nemáme sa tak zle, ako sa nám môže zdať

Hoci doba, v ktorej žijeme, nie je ani zďaleka dokonalá, treba si uvedomiť, že ideálny politický systém  s najväčšou pravdepodobnosťou neexistuje. Minimálne ho dosiaľ nik nevymyslel, a my sa predsa len nemáme ani zďaleka tak zle, ako máme občas pocit, alebo ako nám to je - či už zámerne, alebo nezámerne - prezentované. Faktom je, že demokracia priniesla zmenu aj v tom, že človek má dnes takpovediac "všetko vo svojich rukách". A práve s tým sa niektorí ešte stále nevedia (alebo nechcú?) popasovať.

Veľa ľudí má dnes na výber, akým smerom sa uberie, čo bude robiť, či sa stane pre okolie prínosom, alebo bude žiť svoj egoistický a anonymný život bez cieľov. Sloboda jednoducho bolí. Je nevyhnutné prinášať pre ňu obety, treba sa o ňu starať ako o malé dieťa. Rovnako je dôležité vedieť, ako s ňou zaobchádzať. Sloboda je krehká a pominuteľná, a kto si myslí, že novembrom '89 sa boj o ňu skončil, sa veľmi mýli.

Odvaha vyjadriť obdiv

Je zrejmé, že jednou z vecí, ktoré nám bývalý režim ako národu vzal, je odvaha. Máloktorý Slovák si pritom uvedomuje, že odvaha nemusí automaticky znamenať len stratu. Odvaha je aj svetlom na ceste k lepšej a čestnejšej spoločnosti. 

Preto si sama neviem predstaviť, že by pre udeľovanie cien Biela Vrana za činy morálnych hrdinov našej spoločnosti mohli Via Iuris s Alianciou Fair-play vybrať ideálnejší, krajší a výstižnejší dátum, akým je výročie Nežnej revolúcie. 

"Keď budeme všetci zatvárať oči a zapchávať si uši, spoločnosť nepôjde dopredu, ale bude stáť na mieste, alebo ešte horšie, pôjde horším smerom," vysvetlila počas slávnostného večera jedna z laureátok Ľubica Lapinová, ktorú jej presvedčenie stálo miesto kontrolórky Národného lesníckeho centra. Dnes však tvrdí, že "to stálo za to"

Nie sme národ čiernych vrán

Presne takýto Slováci si zaslúžia maximálnu podporu a pozornosť spoločnosti.  Každý z nás má totiž v sebe istý morálny "prah". Nie každý však dokáže spraviť kľúčový krok vpred a bojovať proti nespravodlivosti aj navzdory vopred istej strate.

Niektorí ľudia sa však neboja obetovať, pretože vedia, že robia správnu vec, a na konci predsa len niečo   získajú. Preto ak sa má naša spoločnosť pohnúť vpred a nestagnovať, mali by sme častejšie  verejne   vyjadriť obdiv tým odvážnejším z nás. Zaslúžia si to. Je skrátka príjemný pocit vedieť, že ani 25 rokov po revolúcii nie sme iba národom čiernych vrán...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: Rezník sa chce vrátiť k značkám STV a SRo

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?