Mýtus krásy môže bolieť

Autor: Júlia Poláková | 9.4.2011 o 14:33 | (upravené 15.9.2014 o 13:29) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  1657x

Pojem mýtus krásy prvý krát použila známa feministická autorka amerického pôvodu Naomi Wolfová. Mnohí si myslíme, že sa týka iba žien, je však to omyl. Mýtus krásy je problémom každého z nás.

www.knowabouthealth.com

www.knowabouthealth.com

Klame nás!

Pojem mýtus krásy prvý krát použila známa feministická autorka amerického pôvodu Naomi Wolfová. Vo svojej rovnomennej publikácii píše o mýte krásy, ktorý nám navráva, že kvalita zvaná „krása" objektívne a univerzálne existuje. Ženy ju podľa tohto mýtu musia stelesňovať a muži musia vlastniť ženy, ktoré ju stelesňujú. Silní muži vraj bojujú len o krásne ženy. Autorka i ja každému, kto tomuto tvrdeniu aspoň na chvíľu uveril, odkazujeme: ,,Nič z toho nie je pravda." A pravda nie je ani to, že by sa mýtus krásy týkal iba žien. Dennodenne ho podporuje svojím myslením a činmi rovnako muži i ženy.

Aj médiá sú vinné

Niektorí ľudia sa rozhodnú pracovať v médiách bez uvedomenia si, že tým nesú o čosi špecifickejšiu mieru zodpovednosti vo vzťahu k  celej spoločnosti. Bohužiaľ to nie je len prípad súčasných tvorcov niektorých ženských časopisov. Povrchnosť mnohých článkov ovplyvňuje myslenie mladých dievčat už od raného veku. Obsah tvoria vychudnuté modelky, graficky upravovaná štruktúra pokožky, dôraz na mladosť a celkový vzhľad. To všetko je stavané na najvyššie priečky životných hodnôt, ktoré by si ženy a dievčatá, chlapci i muži, mali údajne osvojiť, pokiaľ chcú zostať pre spoločnosť „dosť dobrí". Stačí, keď si pozrieme televízny dokument českej režisérky Eriky Hníkovej s názvom Ženy pro měny (2006). Objavilo sa v ňom niekoľko príbehov žien, ktoré sa stali obeťami nezmyselného prahnutia po neexistujúcej dokonalosti, ktorú nám mýtus krásy diktuje.

Keď vyrastiem, budem Barbie

Mýtus krásy je priamym dôsledkom prítomnosti rodových stereotypov v našej kultúre. Chlapec, ktorý sa začne hrať s bábikami postaví „do pozoru" celú rodinu, ktorá sa vzápätí pýta: Kde sa stala chyba? Stala sa jedine v našom myslení, pretože v dôsledku rodových stereotypov slepo bránime deťom, aby počas detstva slobodne formovali vlastnú individualitu. V rozprávke žije šťastne naveky iba krásna princezná a pohľadný princ, americké dievčatká chcú byť misskami skôr, ako začnú chodiť do škôlky, a rodičia im to dokonca aj schvaľujú. Hrajú sa s bábikou Barbie, ktorá je pokusom o stelesnenie ženskej krásy. Vedeli ste však, že bábika by so svojími dlhými nohami a pomerne bujným poprsím nedokázala ani vzpriamene kráčať, pretože jej postava je disproporčná? Jej telesné miery by ju zas zrejme odsúdili na doživotnú anorexiu...

Kedy mýtus krásy bolí?

Keď ženy (už aj muži) ignorujú bolestivé kŕče v bruchu, ktoré im spôsobuje hlad. Ony si však povedia, že dokonalosť je na dosah, tak prečo nehladovať? Ďalej napríklad vtedy, keď 16-ročné dievča príde za svojou matkou s prosbou ísť na plastickú operáciu pŕs preto, že to videla v niektorej z nezmyselných reality show zameraných na plastické operácie, ktoré z každej ženy a muža spravia obeť vlastného tela. Nehovoriac o psychickej bolesti, ktorá sprevádza bulimičky, anorektičky či tanorektičky (chorobná závislosť na návštevách solárií), ktoré sa celý život nevedia vyrovnať s menšími nedokonalosťami ich tela. Pritom práve tie ich robia krásnymi. Čo spôsobilo, že bolesť, ktorá nás predtým desila, bola nám nepríjemná a spájala sa so smútkom a chorobami, je pre nás odrazu natoľko žiadúca? Mýtus krásy.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: Rezník sa chce vrátiť k značkám STV a SRo

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?